kısa yollar Giriş
icon
icon
2016 SEO Teknikleri nelerdir ?

2016 SEO Teknikleri

2016-seo-teknikleri

Geçmiş yıllar gibi Dijital Pazarlama Dünyasındaki hareketler, arama motorlarındaki algoritma değişikleri ve SEO mevzuatları sürekli olarak değişim göstermektedir. Siyah Şapkalı (hileli) SEO yöntemleri engellemek ve arama sonuçlarının kalitesini artırmak için yeni metotlar geliştirmekle meşgul kişiler (arama motor baş mühendisleri) her yıl yeni uygulamaları sürdürerek bu savaşı kazanmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Kısacası, artık hileli yöntemlerle arama motorlarındaki sonuçları üst sırayı çıkarmak neredeyse imkansız hale getirilmiştir.

Eğer markanız veya kurumunuz için iyi bir SEO stratejisi oluşturmak istiyorsanız, yapılması gereken tek yöntem en güncel Beyaz Şapkalı (hilesiz) SEO kurallarına uyarak planlarınızı çizmektir.

1

 

 

 

 

Web Site Revizyonu

Web sitenizin altında bulunan tüm içerikleri revize edin. Google’da indexlenmiş olan içeriklerinizi google sıralamasında daha üste taşımak ve makale değerini artırmak için yenilik katınız.

2016-seo-teknikleri-01

 

 

 

 

 

İçerik revize ipuçları:

Blog veya web sitenizin içeriğine bilgi odaklı grafikler ekleyin (infografik).
Web sitenize koymak istediğiniz grafikleri artık çok iyi grafik bilgisine sahip olmadan da kendiniz yapabilirsiniz.

2

 

 

 

 

Web Site Diyeti

Ağır açılan web sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayın. Web sitenizin ideal açılış süresi 1-3 saniye arasındadır. Web site açılışını etkilenen bir çok neden vardır ama en çok etkileyen faktörleri açıklayalım:

  • Hostinginizi yurt dışından bulunduğunuz ülkeye taşımak.

Whois.com.tr adresine girerek web sunucu (hosting) lokasyonunuzu öğrenin. Eğer Türkiye dışında görünüyor ise web tasarımcınız ile görüşerek Türkiye’de barındırılan bir sunucuya taşıyın.

  • CSS ve HTML gibi dosyaları Gzip yöntemiyle sıkıştırmak.

Web tasarım piyasasında çoğunlukla hazır açık kaynaklı kodlar kullanılarak web siteler tasarlanmaktadır. Açık kaynaklı sistemlerin arasında Joomla, WordPress, Magento, Opencart gibi yazılımlar yer almaktadır. Bu tip açık kaynaklı sistemlerin avantajlarının yanı sıra en büyük dezavantajı ise yazılım kod (CSS, JS, html) dosyalarının boyutu Kilobyte olarak büyük olmasıdır. Bu tip sorunlar web sitenizin ağır açılmasına sebep olur.

  • Web sitenizde bulunan resim dosyalarının görselliğini bozmadan boyutu azaltmak.

Eski teknolojide, bir web site içerisinde bulunan resimlerin boyutunu düşürmek en büyük sorunlarımızdan birisi olduğunu hatırlayalım. Bir resmin boyutu düşürmek, resmin kalitesi bozmak anlama gelirdi. Bu sorunun çözülebilmesi için çok iyi derecede Photoshop veya başka bir grafik programlarını kullanmak gerekirdi. Ama piyasada çıkan yeni çözümlerle çok kolay ve hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan bu sorunu çözebiliriz.

JPEG Mini yardımı ile ister online, ister ücretsiz programı indirerek resimlerin görselliğini %0 gibi bir oranla bozulma olmadan boyutu yarı yarıya indirebilirsiniz.

seo-teknikleri-resmi-boyut

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

Link Detoks

Web sitenize gelen dış kaynaklı bağlantılar web sitenizin arama motoru sıralamasında büyük bir etki yaratır diye biliyorduk ve link satın alarak sıralamalarda zirvelere çıkmaya çalışıyorduk. Ama Google penguen’in yeni güncellemeleri, satın alınan linkleri kolayca tespit ederek web sitenizi cezalandırmaya devam ediyor.

İlk olarak web sitenize gelen bağlantıların ne kadar riskli olup olmadığını öğrenmemiz gerekir.
Moz research tools ile size gelen riskli linkleri tespit edin ve düşük kaliteli linklerden web sitenizi arındırın.

 

seo-link-profili

 

 

 

 

 

Link Skoru Ölçme Aracı

https://goo.gl/dsRffa

Link Arındırma Aracı

https://goo.gl/9qGQHo

 

4

 

 

 

 

Voice Search – Sesli Arama

Aşağıdaki araştırma sonuçlarına bakıldığında, ilerideki yıllarda çoğunlukla aramaların mobil cihazlar tarafından yapılacağı gözükmektedir. Şöyle bir gerçek var “Hepimiz teknoloji geliştikçe tembel olmaktayız.”. Araştırmalara göre, gelecekteki yıllarda arama motorlarındaki aramalar cep telefonlardan yazarak değil konuşarak yapılacağını gösteriyor. Bu sebepten Apple, Samsung, Google gibi firmalar Siri, Cortana ve Google Now sistemlerini geliştirmeye başladılar. Bu tip sistemlerin gelişmesinin amacı dünyada konuşulan tüm dillere karşı algısı daha da güçlü hale getirilmiş sesli aramaları kolaylaştırmak.

mobil-arama-sonuclari

 

 

 

 

 

 

 

  • Mobil Uyumlu Web Tasarım

Google tarafından geliştirilen “Mobilegeddon” algoritması 21 Nisan 2015 tarihinde diğerlerinin yanına katıldı. Mobilegeddon algoritmasının amacı mobil uyumlu olmayan web siteleri tespit edip, mobil cihazlardaki arama sonuçlarından kaldırılması veya daha arka sayfalarda yer verilmesidir. Bundan dolayı web sitenizin mobil duyarlı olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekir. Olmadığı taktirde acilen mobil versiyonlu bir web tasarım yaptırmanız gerekebilir.

  • Sesli Arama Optimizasyonu

Sesli arama optimizasyonu için yapılması gereken, sektörel bazda konuşarak arama yapılan terimleri tespit ederek web site içeriğinizi soru cevap şekilde geliştirmektir.

 

sesli-arama-optimizasyonu

Yazı Sohbet Tarafından 21.01.2016 Tarih, Saat 4:02 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
Yorum Yap

Cevap yazın