kısa yollar Giriş
icon
icon
2018 Sosyal Medya Trendleri

1. Instagram, fotoğraf galerisi özelliğini yayına aldı! Instagram, hikaye anlatıcılarının ana merkezi olarak konumlanma yolunda önemli bir adım daha attı. Instagram, bugün yayınladığı yeni özellik sayesinde kullanıcılarına tek bir paylaşım içerisinde 10’a kadar fotoğraf ve video gösterebilme imkanı sunuyor.
2. Twitter videolara izlenme sayısını ekliyor! BuzzFeed’den Dorsey Shaw’ın yakaladığı yeni özellikle Twitter, izleyicilere video izlenme sayısını da göstermeye başlıyor. Video pazarı büyüdükçe Twitter da kendini yeni özelliklerle oyuna sokmaya çalışıyor.
3. Facebook TV geliyor! Facebook TV için geri sayım başladı. Televizyon ve Apple TV gibi diğer konsollar için video odaklı yeni bir uygulama geliştirdiği belirtilen Facebook, kullanıcıların daha fazla video içeriği tüketmesini istiyor. Video reklamlar için yeni ve hiç olmadığı kadar iddialı bir kanal hazırlayan Facebook, kendi orijinal yapımlarının üretimine de başlayabilir.
4. Instagram Stories, Snapchat’in kullanıcılarını çalıyor! Instagram’ın Snapchat’i taklit etmesi işe yaradı. Bir düzine analiz sağlayıcı, sosyal medya ünlüleri ve yetenek avcısına göre Instagram Stories 2 Ağustos’ta piyasa sürüldükten sonra Snapchat Hikayeler’de düşüş görülmeye başlandı.
5. Pinterest’ten dünyada gördüğünüz şeyleri fotoğraflayarak adeta Shazam’lama özelliği! Pinterest, bu hafta tanıttığı görsel tanıma algoritması Lens ile gerçek dünyada görülen şeyleri kullanarak platform üzerinde arama yapmayı sağlıyor. Örneğin fotoğrafını çektiğiniz bir kıyafetin rengini, ne olduğunu Lens otomatik olarak algılıyor ve Pinterest üzerindeki ilgili sonuçları listeliyor.
6. Facebook’ta otomatik oynayan videolarda sesi açtı! Facebook, mobil arayüzde otomatik oynayan videoları artık sesi de açık olarak başlatacak. Bu değişiklik birçok kullanıcı tarafından tepki çekse de özelliğin bir koşulu da telefonun sesinin açık olması. Ancak bu durumda gösterilen tepkileri haksız kılmıyor. Bunun dışında video üzerine yapılan iyileştirmeler arasında dikey videoların daha kolay tam ekran yapılabilmesi, araç çubuğu üzerinden önizleme yapabilmek ve Android kullanıcıları için videoları pop-up ekranda oynatabilmek yer alıyor.
7. Facebook, LinkedIn’in sularına giriyor! Facebook, kurumsal sayfalara tıpkı video, gönderi, fotoğraf, etkinlik gibi sekmelerin yanı sıra artık iş ilanı yayınlamak için de bir alan veriyor. Böylece aradığı pozisyona dair gereksinimlerini Facebook üzerinden de duyurabilecek. Ve Facebook kullanıcıları da buradan iş başvurusu yapabilecek.
8. WhatsApp da Snapchat’in Stories’ini kopyaladı! Facebook’un Snapchat’i kopyalama yolculuğunda yeni bir bölüme geldik. Instagram ile başlayan yolculuk, Messenger’ın da “açıldıktan sonra kaybolan görsellere” kavuşmasıyla devam etmişti. Bu hafta da sıra Facebook’un zincirleme tepkimesinde son halka olan WhatsApp‘a geldi. Artık WhatsApp’ta da açıldıktan sonra kaybolan 24 saat süreli durum güncellemeleri paylaşabileceğiz.
9. YouTube 2018’de 30 saniyelik geçilemeyen reklamları kaldırıyor! Ve bunların yerine 6’şar saniyelik video arası reklamları koymayı planlıyor. Google’ın Campaign’e yaptığı açıklamayla duyurulan kararla video başındaki geçilemeyen 30 saniyelik reklamlar 2018’de rafa kalkıyor. Bunun yerine video girişlerinde 15 – 20 saniyelik bir reklam ve video aralarında 6’şar saniyelik reklamlarla yeni modele geçecek.
10. Snapchat’e özel Snapcode’lar kullanarak link verilebilecek! Snapchat, geçtiğimiz hafta yaşadığı arayüz yeniliği üzerine şimdi de internet sitesi paylaşmak isteyenler için özel snapcode’lar geliştirecek. Böylece kullanıcılar için daha fazla aktif olabileceği alan sunmak ve reklam açısından da yeni bir kalem yaratmak bu özelliğin arkasındaki hedefler olarak yer aldı.
11. Twitter küfürlü tweetleri yanıtlar kısmından çıkarıyor! Twitter, topluluğunun daha steril ve sağlıklı bir ortamda var olabilmesi için yeni bir düzenleme yaptı. Böylece tweet’lere yanıt olarak atılan küfürlü ve hakaret içeren tweetler, gelen yanıtlar kısmında alt kısımlarda gösterilecek. Yine bir listeleme ve erişim söz konusu ancak hayatımızda bir fark yaratmayan tweet’leri de okumak istediklerimiz arasından ayıklayarak yaşamak zorunda kalmayacağız.
12. Snapchat, Spectacles’ın dijital satışına başladı! Snapchat’in 10’ar saniyelik snap çekmeye yarayan gözlüğü Spectacles’ı 25 Eylül haftasında tanıtmış ve 13 Kasım haftasında da ABD’nin farklı noktalarındaki Snapbot isimli otomatlarla satışına başlamıştı. Bu hafta ise Spectacles internet sitesi üzerinden de 129 dolar fiyat etiketi ve 3 farklı renk seçeneğiyle ABD içinden sipariş kabul etmeye başladı.
13. Apple sosyal ağ girişimi icloud.net’i satın aldı! Apple gibi dünyanın en büyük şirketleri bile marka adı konusunda küçük girişimlerle karşı karşıya gelebiliyor. Daha önce iCloud markası için farklı satın almalar yapan ve davalar açan Apple, bu kez iCloud.net adlı bir sosyal ağı satın aldı ve yakında siteyi kapatmaya hazırlanıyor.
14. Facebook’taki canlı yayınlarda reklam arası! Facebook, bu hafta duyurduğu yeni gelir modeliyle içerik üreticiler için yeni bir gelir modeli sunmayı hedefliyor. Ve tabii ki bu modelin odağında reklamlar yer alıyor. Canlı yayın yapanlar eğer belirli bir izleyici sayısına sahipseniz yayın sırasında 20 saniyelik reklam gösterebilecek ve geliri de Facebook ile bölüşebileceksiniz. Bu uygulamanın beta testleri ABD’de başlıyor, yakın gelecekte ise tüm dünyaya açılacak.
15. Spotify’dan hava durumuna en uygun müzikler! Spotify ve AccuWeather ortaklığıyla geliştirilen Climatune, hangi havada ne dinlediğimizi afişe ediyor. Öyle ki, AccuWeather’dan toplanan hava durumunu verisiyle Spotify’ın o anlarda topladığı kullanıcı verisi birleşince insanların yağmur yağarken, güneşliyken, kar yağıyorken neler dinlediğini ortaya çıkarıyor

Yazı Sohbet Tarafından 30.05.2017 Tarih, Saat 5:18 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
Yorum Yap

Cevap yazın