ksa yollar Giriş
icon
icon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu Nijerya’nın başkenti Abuja’da, ortak basın toplantısında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakır’ın Sur ilçesine yürüyüş ile ilgili çağrısına ilişkin soruyu yanıtladı.

Erdoğan, “Bölge halkının, Kürt kardeşlerimin, böyle terör kokan, teröre davet kokan bir çağrıya ‘evet’ diyeceğine inanmıyorum. Bunun yanında özellikle de bunun için birilerinin suç duyurusu yapmasına gerek yok. Her şey açık, net ortada ve bu savcılıklara bir davettir, savcıların da kendi üzerine düşen görevi burada yerine getirmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü ülkemi karıştırmaya, ülkemin huzurunu karıştırmaya kimsenin hakkı yoktur” dedi.

“İlişkilerimizi daha ileri noktaya taşıyacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından, iki ülke arasındaki anlaşmalar için Başkanlık Sarayı’nda imza töreni gerçekleştirildi.

Türkiye ile Nijerya arasında, ticaret ve ekonomi iş birliği mutabakat zaptı ile sanayi alanında iş birliği mutabakat zaptı imzalandı. İmza töreninin ardından, Erdoğan ile Buhari ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı görevine seçildikten sonra Nijerya’ya ilk resmi ziyaretini yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Nijerya’nın Sahraaltı Afrika’da özellikle stratejik ortak olarak kabul ettikleri bir ülke olduğunu açıklamak istediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün hem ikili görüşme gerçekleştirdiklerini ardından da heyetlerarası görüşmeler yaptıklarını anlattı.

“Nijerya’daki her menfur eylem Türkiye’nin de yüreğini dağlıyor”

Nijerya’da olan her menfur eylemin uzun zamandır terörle mücadele eden bir ülke olan Türkiye’nin de yüreğini dağladığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “31 Ocak ve 9 Şubat insanlık dışı eylemler dolayısıyla bir kez daha şahsım ve milletim adına başsağlığı dileklerimizi iletmek istiyorum. Bu eylemler, terörün kanlı yüzünün dünyanın her yerinde aynı olduğunun bir başka delilidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizi üzen bir şey bir Müslüman olarak özellikle var. Irak’a bakıyoruz, Suriye’ye bakıyoruz, Nijerya’ya bakıyoruz, Yemen’e bakıyoruz öldüren ‘Allahu Ekber’ diyor, ölen ‘Allahu Ekber’ diyor çünkü terörün dini yoktur, milleti yoktur. Terör örgütleri arasında asla ayrım yapılmasını tasvip etmiyoruz. Terörün bir dinle, bir inanç grubuyla veya etnik unsurla irtibatlandırılması ancak teröristlerin ekmeğine yağ sürecektir. Terörün ve marjinal yapıların bu dokuyu tahrip etmesine asla fırsat vermemeliyiz. Terör konusunda, terörle mücadele konusunda Türkiye olarak Nijerya ile iş birliği yapmaya her zaman hazırız.”

AA
 

Yazı Sohbet Tarafından 05.03.2016 Tarih, Saat 8:53 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
Yorum Yap

Cevap yazın