ksa yollar Giriş
icon
icon

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Çankaya Köşkü’nde baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Tusk’un Türkiye’yi çok yakından tanıyan ve Türkiye’ye dost bir devlet adamı olduğunu belirterek, kendisini Türkiye’de bir kez daha ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Tusk ile Suriye’deki gelişmeler ve mülteciler sorununu, Türkiye-Avrupa Birliği üzerinde oluşturduğu baskı ve çözüm yollarını ortak bir mesele olarak ele aldıklarını ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Suriye krizinden ne Türkiye sorumludur ne AB sorumludur. Suriye krizinin sorumluları halkına zulmeden bir rejim ve bu şartlarda ortaya çıkan terör örgütleri ve bu rejime destek veren uluslararası bazı aktörler ve bu terör örgütlerine destek verenler. Fakat bunun bedelini Türkiye ve AB ödüyor. Türkiye’de 2,7 milyon Suriyeli kardeşimiz var. Avrupa’ya da yüz binlerce insan geçebilmek için büyük çaba içinde. Ayrıca Suriye’deki bu durumu istismar eden, başka ülkelerden gelerek aynı ortamdan istifade etmek suretiyle ekonomik niyetle gelen istismarcılar da var. Başka mülteci görünümlü istismarlar. Bu, sektör oluşturdu bütün dünyada. İnsan kaçakçılığı anlamında.”

“Terör çağrısına kulak asmadan…”

Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Sur’la ilgili çağrısına ilişkin, “Bütün provokasyonlara, bütün şiddet, terör çağrısına rağmen bu çağrılara kulak asmadan, Diyarbakır’ın onuru ve huzuru için vakur bir tavır sergileyen Diyarbakırlı vatandaşlarımıza, hemşehrilerimize teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

AA

Yazı Sohbet Tarafından 05.03.2016 Tarih, Saat 8:53 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
Yorum Yap

Cevap yazın