ksa yollar Giriş
icon
icon
Erdoğan: Yargı yarın sizi de davet ederse şaşmayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’yle ilgili açıklamasında, “Yargı yarın eğer sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 24. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada,  CHP’nin Adalet yürüyüşüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Anayasa’nın hükümlerini ayaklar altına alacak şekilde vatandaşları sokağa dökmek, sokağa çağırmak hiçbir zaman ne kendilerinin yararınadır, ne de ülkenin yararınadır” dedi.

“Ortada bir vaka olduğunu ve MİT TIR’larının özellikle FETÖ’cü yargı mensupları tarafından durdurularak dünyaya servis edildiğini” söyleyen Erdoğan, “Bu işin içerisinde rol alan kişinin bu rolünü bir başka meslektaşıyla paylaşmak suretiyle attığı adımlar ve bunun neticesinde ülkede ciddi bir skandalın yaşandığı süreç vardır” şeklinde konuştu.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Öyle elde ‘adalet’ pankartlarıyla dolaşmak da adaleti getirmez. Eğer adaleti arıyorsan, adaleti aramanın makamı da yeri de Türkiye’de parlamentodur. ”

Yasama, yürütme ve yargının birbiriyle olan ilintisi ve dayanışmasının ülke için çok önemli olduğunu belirten Erdoğan, “Kuvvetler ayrılığına bizler saygı duymazsak, sivil toplum kuruluşlarımız saygı duymazsa o zaman biz bir yere varamayız. Ve bu konuda söylenecek bir şey varsa bunu söylersiniz. Ama baskı unsuru olma gayreti içerisine girersiniz unutmayın ki 138. madde sadece siyasetçiler için çalışmaz. 138. madde A’dan Z’ye herkes için çalışır. Ve yargı yarın eğer sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın” diye konuştu.

CHP’den ilk tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Erdoğan’ın CHP’nin yürüyüşü ile ilgili sözlerini şöyle değerlendirdi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan yine yargıya talimat vermeye başladı. Bu adaletsiz sürecin en önemli sorumlusu kendisi, adaleti ortadan kaldıran kendisidir. Kendi adalet sistemini kurmak için talimatla hakimler ve savcılar oluşturan kendisidir. 2 gün önce Anayasa’nın 138. maddesi aklına gelip yargı bağımsızdır diyen Erdoğan bugün savcılara talimat veriyor. Kılıçdaroğlu’nu gözaltına alın veya ifadeye çağırın diye. Meclis’te adliyede adalet bırakmazsanız, ana muhlafet pratisi başkanı da çıkar sokaklarda halkla birlkte adalet arar. Her yere kilit vurabilirsiniz ama sokaklara vuramazsınız.  O nedenle sokaktayız. 15 Temmuzda halk sizin baskıcı rejiminin için değil, demokrasi için sokaklara çıktı. Sokaklar o zaman kutsaldı da şimdi mi cehennemin kapıları oldu.”

Adalet Yürüyüşü‘nün 3. günü

Öte yandan, ‘Adalet Yürüyüşü’nün 3. gününe başlamadan önce açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu yürüyüşümüz, adaletsizliğe uğrayanlar için bir yürüyüştür. Bu yürüyüşün siyasi, etnik, inanç kimliği yoktur. Bu yürüyüşün temel öznesi insandır ve insan adalet istiyor. Hep birlikte adalet istiyoruz. Adaletten yana olan herkesi kucaklıyoruz ve herkesi bekliyoruz” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Güvenpark’tan başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nün 3’üncü gününde, Ankara’nın Kahramankazan İlçesi’ne ulaştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasından sonra Ankara’dan İstanbul’a başlattığı adalet yürüyüşüne, partisinin İzmir il yönetimi de destek verdi. İzmirli partililerin, etap etap İstanbul’a yürüyecekleri, Gebze’de Kılıçdaroğlu ile buluşacakları açıklandı.

Yazı Sohbet Tarafından 17.06.2017 Tarih, Saat 7:44 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
Yorum Yap

Cevap yazın