Gaziantep’te dünyaca ünlü yemek
Gaziantep’te dünyaca ünlü yemek
Bu yazı 21 kez okundu... kez okundu.
25 Mayıs 2017 16:59 tarihinde eklendi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince kentin dünyaca ünlü yemek kültürünü daha iyi tanıtabilmek amacıyla hizmete açılan Mutfak Sanatları Merkezi (MSM), “yemek akademisi” olarak da hizmet verecek.

Merkezde görev yapan şef aşçılar, 300 aday arasından seçilen 24 kursiyere 896 saatlik eğitim sonunda gastronomi alanında UNESCO tarafından tescillenen Gaziantep mutfağını öğretecek. Kurs sonunda başarılı olan aşçı adayları, kalifiye eleman olarak sektörde çalışmaya başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi Koordinatör Şefi Doğa Çitçi, dünyada şehir adıyla anılan tek mutfağın Gaziantep olduğuna dikkati çekerek, bunu daha ileri seviyelere taşımak ve kenti gastronomi turizminde adından söz edilir hale getirmek için çalıştıklarını söyledi.

Gaziantep mutfağının sadece kebap, lahmacun ve baklavadan ibaret olmadığını, 500 çeşit kazan yemeği bulunduğunu anlatan Çitçi, kente gelen yerli ve yabancı turistlere kentin yemek kültürünü gösterebilmek amacıyla 6 Nisan’da hizmete açılan merkezin aynı zamanda bir yemek akademisi olduğunu ifade etti.

Çitçi, ilk eğitimin 16 Mayıs’ta başlayacağını dile getirerek, “Eğitimlere başlıyoruz. 300 başvurunun ardından seçtiğimiz 24 kursiyerimize eğitimler vereceğiz. Bu kursiyerler toplamda 896 saat eğitim alacaklar ve Gaziantep mutfağının inceliklerini öğrenecek. Yetişen kursiyerler kalifiye eleman olarak Antep mutfağını bilen aşçı adayları olacak. Sektörde rahatlıkla iş bulabilecekler.” şeklinde konuştu.

Hedef gurme turizmi

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Gaziantep’in, UNESCO tarafından da onaylanan dünyanın en önemli mutfak kültürlerinden birine sahip olduğunu kaydetti.

Kentin, gurme turizminde hak ettiği yeri alabilmesi için hizmete açtıkları Mutfak Sanatları Merkezi’ne büyük önem verdiklerini anlatan Şahin, “Mutfak Sanatları Merkezi hem Gaziantep mutfağının inceliklerinin anlatıldığı, sertifika programlarının düzenleneceği hem yemeklerin sunulduğu, tadıldığı bir merkez olsun istedik. Merkezimiz geçen ay açıldı. Her geçen gün halkımız da daha fazla gelmeye başladı. Eğitimler de çok yakında başlayacak.” diye konuştu.

“Kendi iş yerimin sahibi olmak istiyorum”

Kursa kaydolan şef adaylarından Yasemin Kartal da Gaziantep’in yemekleriyle dünyaca bilinen bir mutfağa sahip olduğunu, ailesinden öğrendiği yemek becerilerini daha ileriye taşıyarak bu konuda kendini geliştirmek istediğini söyledi.

Bu kapsamda MSM’deki kursları duyunca gelip kaydolduğunu ifade eden Kartal, “Bu kursu bitirince iyi bir restoranda çalışmak ve hatta kendi iş yerimin sahibi olmak istiyorum. İnşallah ilerleyen süreçte başarılı olup devletin sunduğu desteklerle benim gibi genç aşçılardan oluşan büyük bir restoran sahibi olmayı arzuluyorum.” ifadelerini kullandı.

Benzer yazılar
Yazar
maviay sohbet
sohbet chat ve arkadaşlık sitesi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Sohbet Girişi
Sohbet Girişi

rumuzum rumuz

sifremsifre

_________

btn_sohbetbasla

Maviay Görsel
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır. Sohbet
yukarıya Çık