kısa yollar Giriş
icon
icon
Kaburga Dolması Nasıl Yapılır ?

kaburga kebabı

Kaburga Dolması

Kaburga Dolması diyarbakır yöresine ait çok nefis yöresel bir lezzettir. herkese şiddetle tavsiye ederim.

Kaburga Dolması için gerekli malzemeler(4 kişilik):

iki kilo bütün kuzu kaburga
bir çorba kaşığı tereyağ
kırmızı pul biber, tuz, karabiber
İç Pilavı için:

bir su bardağı pilavlık pirinç(sıcak suda en az yarım saat dinlendirin)
bir çorba kaşığı tereyağ
bir çorba kaşığı sıvıyağ
yarım su bardağı badem(kabukları soyulmuş)
bir soğan
iki tatlı kaşığı şeker
tuz(tuz oranını kendinize göre ayarlayabilirsiniz)
iki su bardağı et suyu veya tavuk suyu
Kaburga Dolması nasıl yapılır:

Kaburga Dolması için ilk adım pilavı yapmak. tencereye sıvıyağ ve tereyağını alın. üzerine küçük küçük soğanları doğrayıp atın. rengi hafif sarardığı zaman bademleri ekleyin. badem ve soğanı beş dakika kavurup pirinci ilave edin.beş dakikada pirinçleri kavurun.

pirinciniz kavrulduktan sonra yarısını ayırın. diğer yarısına üzerini kapatıcak kadar yaklaşık iki su bardağı tavuk veya et suyu ekleyip pilavınızı pişirin. pilav suyunu çekip piştikten sonra ayırdığınız pirinçleri pilava ilave edin. sonrada soğumaya bırakın.

Kaburganın Dolma aşaması

Kaburga Dolmasına pilavı doldurabilmek için kaburgaya kemikler arkada kalacak şekilde cep açın. bunu kasaplar kendileri yapıyorlar zaten. zira ben Kaburga Dolması için deyince kasabım kendi hazırladı.hazırladığınız iç pilavı kaburganın içine taşırmadan doldurun. çok fazla doldurmayın yoksa kaburganız patlayabilir. iç pilavı kaburgaya doldurduktan donra ağız kısmını sıkı sıkı dikin. bunun için normal dikiş iğnesi ve iplik kullanabilirsiniz.

Kaburga Dolmasının en önemli aşaması:

Kaburga Dolması buharda pişirilen bir yemektir.öyle daha lezzetli olduğunu düşünüyorum bunun için geniş bir tencereye içine sığdırabildiğiniz boyutta tel bir süzgeç yerleştirin. ben makarna süzgecinin içine Kaburga Dolmasını; süzgeci de tencereye yerleştirdim. sizde öyle yapabilirsiniz. ya da tahta şişler var kebap için. onlardan tencerenin alt kısmına çok aşağıya değil kafes şeklinde yerleştirip Kaburga Dolmasını içine oturtabilirsiniz.önemli olan nokta şu. Kaburga Dolması hiçbir şekilde suya değmemeli.suyun buharında pişirilmeli.yerleştirme işleminden sonra en az iki saat kısık ateşte pişmeye bırakın. pişrme süresini hızlandırırsanız et yumuşamayabilir.

Kaburga Dolması buharda piştikten sonra üzerine tereyağ gezdirin tuz karabiber kırmızı pul biber serpip önceden ısıttığınız fırında üzeri kızarana kadar pişirin.

Kaburga Dolması aslında çok zor bir yemek değil. sadece uzun sürede pişen bir yemek. ama emin olun beklediğinize değiyor. yazarken o nefis kokusu hala burnuma geliyor.eğer sorusu olan olursa yorumlarınızı bekliyorum. kaburga dolması şimdiden herkese afiyet olsun.

Yazı Sohbet Tarafından 01.02.2016 Tarih, Saat 3:44 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
Yorum Yap

Cevap yazın