MÜZZEMMIL Suresi
MÜZZEMMIL Suresi
Bu yazı 97 kez okundu... kez okundu.
5 Ağustos 2016 12:49 tarihinde eklendi

indir (3)
MÜZZEMMIL Suresi (73)

Bismillahirrahmanirrahim

Ey örtünüp bürünen (Resulüm)! Birazi haric , geceleride kalk namaz kil. (Gecenin) yarisini (kil). Yahut bunu biraz azalt, ya da cogalt ve Kur’an’i tane tane oku. Dogrusu biz sana (tasimasi) agir bir söz vahyedecegiz .

Müzzemmil suresi Kur’anin 73. suresidir ve Mekke’de nazil olmustur ise de son ayetinin Medine’de indigine dair ittifak vardir . 20 ayet-i kerimedir. Ismini ilk ayette gecen el-Müzzemmil kelimesinden almistir. Müzzemmil, örtünüp bürünen demektir .

Hira magarasi’nda melek gelip de söylediklerini söylemesi üzerine Hz. Peygamber (S.A.V.) Hatice (R.A.)’nin yanina döndügü zaman «beni örtün, beni örtün» demisti. Bunun üzerine «Ey örtünen», arkasindan da «Ey örtüsüne bürünen» inmistir.

Cabir’den yapilan rivayete göre Kureys Darunnedve’de toplanmis, ” su adama bir isim takin da halk ona göre hareket etsin” demislerdi. Kimisi ‘kahin’ dedi. Kahin degildir dediler. Kimi ‘mecnun’ dedi. Mecnun degildir dediler. Kimi ‘sihirbaz’ dedi. Shirbaz degildir dediler. Sevgiliyi sevgilisinden ayirir dediler. Böylece müsrikler toplanti yerlerinden dagildilar. Bu haber Hz. Peygamber’e (S.A.V.) ulasti. Bunun üzerine elbisesini örtünüp kaftanina büründü. Derken Cebrail (a.s.) gelip «ey örtünen» dedi . Yüce Peygamberimiz (S.A.V.) buyurmus ki: « Kim Müzzemmil suresini okursa, Allahü Teala ondan dünyada ve ahirette zorlugu kaldirir» .

Yazar
maviay sohbet
sohbet chat ve arkadaşlık sitesi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Sohbet Girişi
Sohbet Girişi

rumuzum rumuz

sifremsifre

_________

btn_sohbetbasla

Maviay Görsel
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır. Sohbet
yukarıya Çık