kısa yollar Giriş
icon
icon
Sohbet İle Makale Arasındaki Fark ?

images

Size makale ile sohbet arasındaki farkları söylemeden evvel makale ve sohbetin tanımını yapmak, ne olduklarını saymak ve o şekilde bir karşılaştırmaya varmak henüz muhik olacaktır.

Makale, ansiklopedik bir ifade ile herhangi bir konuda bir düşünceyi, bir görüşü açıklamak, savunmak evet da bilgi icra etmek için yazılan makaslamak anlamına gelmektedir. Her alanda ve her mevzuda makale yazılabilir. Ele alınan konuyu ispatlayıcı davranışlar sergilenir.

Sohbet, yazarın aktüaliteye sadık düşüncelerini türkücü ile huzur karşıyaymış kabilinden bir üslupla yazdığı yazılardır. Her konuda yazılabilir. Cümleler yevmi konuşmadaki şekli ve kuruluşu ile durum alır. esprili sözler ve atasözleri yani darb-ı mesellere bunca pıtrak arazi verilir. Okuyucuyu sıkmayacak uzunlukta olması istenir. gazete ve dergilerde yayımlanır.

Sohbet ile makale arasındaki farklar

  • Sohbet ve makale her mevzuda olabileceği üzere sohbet henüz yoğun günlük vakalarla ait olarak yazılır ve yayımlanır.

  • Makalede her muhtelif üslup kullanılabilir, sohbette ise umumi üslup karşında biri varmış ve onunla konuşuyormuş kabil eylem etmektir.

  • Makaleler ele aldıkları konuyu sohbete nazaran elan uzun boylu inceler ve açıklar. Sohbet günlük ve macerasız kalmaktadır.

  • Makalelerde ele alınan konunun detaylandırılması, gerekiyorsa ispatlanması, ya da bu yönde örneklere mekân verilmesi münteşir bir davranıştır. fakat sohbet basittir ve bir şeyi kanıtlama amacı süresince değildir.

  • Makaleler çoğu kez uzmanları aracılığıyla yazılır ve kullanılan anahtar çoğu kez itidal dilidir. Sohbet ise çıplak bir dille yazılır, mütekabil konuşma şeklinde diyaloglara arazi verilir.

Yazı Sohbet Tarafından 08.01.2016 Tarih, Saat 10:29 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
Yorum Yap

Cevap yazın