kısa yollar Giriş
icon
icon

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıklamalarda bulunuyor ve gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit eden durumlar ortaya çıktığı müddetçe Suriye’nin neresinden gelirse gelsin, ister DAİŞ’ten gelsin ister YPG-PYD gibi örgütlerden gelsin, Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanır, angajman kurallarını uygular. Biz müttefiklerimizle, dost ülkelerle her konuyu müzakere ederiz, istişare ederiz ama Türkiye’nin ulusal güvenliği asla bir müzakere ve pazarlık konusu değildir” dedi.

“Ateşkesin geleceği konusunda ciddi endişelerimiz var”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı açıklamada, ABD ile Rusya’nın Suriye’de 27 Şubatta yürürlüğe girmesi planlanan ateşkes için, “Biz prensip olarak bu ateşkesi destekliyoruz. Bu kararın alınmasında Türkiye de aktif bir rol oynadı. Fakat şu ana kadar yaşananları dikkate aldığımız zaman, Cenevre görüşmeleri ve sonrasında, hatta Münih Anlaşması’nın uygulanması tarihine giderken, yani bu gece itibarıyla dahi Rus uçaklarının bombardımanlarının, Esed güçlerinin karadan yaptığı saldırıların devam ediyor olması, ateşkesin geleceği konusunda bizi ciddi endişelere sevk etmektedir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şunun altını da tekrar çizmek isteriz ki ‘Suriye mültecilerine kapılarını aç’ ya da ‘mülteci akımını engelle’ diyen ülkeler, Suriye’de hava bombardımanlarını, Esed rejiminin karadan yaptığı saldırıları durduramadıkları müddetçe, bu mülteci krizinin daha da derinleşeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

“Siyaseti değil terörü yayıyorlar”

İbrahim Kalın, HDP’li bir vekilin Ankara saldırısının ardından, olayın failinin taziye çadırını ziyaret etmesine sert tepki gösterdi. Hakkındaki fezleke kararını, değerlendirdi.

Kalın, “Siyasetçi kisvesi altında teröre destek verilmesi hatta düşünülmesi dahi demokratik ülkelerde mümkün değildir. Hiçbir demokratik ülkede bunun düşülmesi bile mümkün değildir. Kimliği ne olursa olsun dünyada bu gibi konularda nasıl tedbirler alındığını biliyoruz. Siyaseti değil terörü yayıyorlar. Karar Meclis’indir.” dedi.

Kılıçdaroğlu hakkındaki fezleke

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Cumhurbaşkanın’a hakaret ettiği gerekçesiyle hazırlanan fezlekeyi değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Her gün Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek siyaset yapmak değildir. Bunu kabullenemeyiz” dedi.

 

 


 

Yazı Sohbet Tarafından 27.02.2016 Tarih, Saat 10:05 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
Yorum Yap

Cevap yazın